Հայրենիք (թերթ, Պոսթըն)

Jump to navigation Jump to search


«Հայրենիք» ամերիկահայ շաբաթաթերթը սկսած է լոյս տեսնել 1 Մայիս, 1899, Նիու Եորքի մէջ 240 ամերիկեան տոլար դրամագլուխով եւ փոխադրուած 1900-ին Ուոթըրթաուն, Պոսթընի մօտ, ԱՄՆ։ Լոյս կը տեսնէ «Հայրենիք» Ընկերակցութենէն եւ կապուած է ՀՅԴ-ին։

1899-1913 ժամանակամիջոցին լոյս կը տեսնէ որպէս շաբաթաթերթ։

1913 Յունիսին «Հայրենիք» վերածուած է երկօրեայի, մինչեւ 4 Դեկտեմբեր, 1915։

Այդ թուականին «Հայրենիք» սկսած է լոյս տեսնել որպէս օրաթերթ։ 1991 թուականին, գլխաւորաբար նիւթական պատճառներով, «Հայրենիք»ը կրկին վերածուած է շաբաթաթերթի։

Շաբաթաթերթ, երկօրեայ թէ օրաթերթ, աւելի քան հարիւր տարիներու իր կեանքով, «Հայրենիք»ը հայ մամուլի ներկայ իրականութեան մէջ հայ լրագիրներու նահապետն է։ Անոր կը յաջորդեն Պոլսոյ «Ժամանակ»ը եւ Լոս Անճելոսի «Ասպարէզ»ը, որոնց ծննդեան թուականը 1908 է։

Խմբագիրներ[Խմբագրել | Խմբագրել աղբիւրը]

«Հայրենիք» խմբագիրներ

Անգլերէն բաժնի խմբագիրներ՝

  • Խաչիկ Մուրատեան (2007-2014)
  • Նանոր Պարսումեան (2010-2014) (2014-2016)
  • Ռուբէն Ճանպազեան (2016-Ներկայ)

Hairenik Association Mailing Address Հայրենիք Ընկերակցութիւն Հասցէ՝ 80 Bigelow Ave Watertown, MA 02472 USA

Հեռաձայն Telephone: 1-617-926-3974, 1-617-926-3976 Fax: 1-617-926-1750

Տնօրէնութեան ել-նամակի հասցէն Manager email: manager@hairenik.com

Հայրենիք Շաբաթաթերթի խմբագիր Hairenik Weekly Editor ել-նամակ email address: editor@hairenikweekly.com

Հայրենիք Շաբաթաթերթի խմբագիր Հայերէն բաժին Armenian Weekly Editor ել-նամակ email address:editor@armenianweekly.com

Բաժանորդագրութիւն Subscriptions ել-նամակ email address: subscriptions@hairenik.com

Գովազդներու Advertisements ել-նամակ email address:ads@hairenik.com

Հայրենիք գրադարան Hairenik Bookstore ել-նամակ email address: bookstore@hairenik.com

Hairenik Online Radio address: radio@hairenik.com

Webmaster email address: webmaster@hairenik.com

Տե՛ս նաեւ[Խմբագրել | Խմբագրել աղբիւրը]

Աղբիւրներ[Խմբագրել | Խմբագրել աղբիւրը]